Skupna izredna seja Občinskega sveta Ormož, Občinskega sveta Občine Središče ob Dravi in Občinskega sveta Občine Sveti Tomaž
Predvsem zaradi nujnosti sprejetja stališč občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž do organiziranja začasne izpostave azilnega doma v Središču ob Dravi in vzpostavitve satelitskih urgentnih centrov, saj ti dve področji pomembno vplivata na kakovost življenja prebivalcev občin Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž, so se župani vseh treh občin odločili za sklic skupne izredne seje vseh treh občinskih svetov.
Občinski sveti so tako zavzeli jasna in skupna stališča do namere Vlade RS v zadevi organiziranja začasne izpostave azilnega doma v Središču ob Dravi. Vlada Republike Slovenije je namreč enostransko sprejela sklep, s katerim se vzpostavlja azilni dom na območju občine Središče ob Dravi.
Ob upoštevanju sklepa vlade glede postavitve azilnega doma v Občini Središče ob Dravi ter posledično s sprejetjem ukrepov v zvezi z izzivi, povezanimi z navalom migrantov, so občine izrazile globoko nestrinjanje s takšno odločitvijo. Občinski sveti so Vlado RS pozvali, da se predhodno opravijo dodatne analize in posvetovanja s prebivalci lokalne skupnosti, strokovnjaki za področja varnosti, socialnih in ekonomskih vplivov ter ponovno preuči lokacijo postavitve azilnega doma, preden se sprejme kakršnakoli končna odločitev glede postavitve azilnega doma.
Občani so namreč izrazili zaskrbljenost glede morebitnih varnostnih, socialnih in gospodarskih posledic, ki bi jih lahko prinesla prisotnost azilnega doma ter s tem povečanega števila migrantov.
Občanke in občani lahko podpišete peticijo zoper postavitev azilnega doma v Središču ob Dravi, ki jo je mogoče na sedežih občin podpisati še do ponedeljka, 18. marca.
Občinski sveti so prav tako zavzeli stališča občin do vzpostavite satelitskih urgentnih centrov, ki so bili določeni z Uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje in obsegu sredstev za leto 2024.
Vlada je z Uredbo določila število satelitskih urgentnih centrov, skupaj jih je predvidenih za celo Slovenijo samo 15. Na podlagi objavljenega seznama satelitskih urgentnih centrov občine ugotavljamo, da za vzhodni del Slovenije ni predviden noben satelitski urgentni center.
Občinski sveti tako zahtevajo spremembo Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024 (Uradni list RS, št. 14/24) in vztrajajo, da se na podlagi nove Uredbe zagotovi vzpostavitev satelitskih urgentnih centrov tudi na območju Podravja, natančneje v Ormožu.
Ministrstvo za zdravje pozivamo, naj premisli o posledicah, ki jih prinaša Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje in obsegu sredstev za leto 2024. Naše občanke in občani so enakovredni državljani in si zaslužijo enakovredno zdravstveno oskrbo. Ne želimo in ne smemo si dovoliti, da se niti za trenutek, v primerjavi z ostalimi deli Slovenije, počutijo manjvredno, v strahu za življenje in v negotovosti ali bo nujna medicinska pomoč prispela pravočasno. Ko gre za življenje šteje vsaka sekunda, vsak si zasluži kvalitetno in hitro oskrbo, vsak si zasluži priložnost za življenje in vsak državljan je enak. Ne želimo, da se že tako dolga pot do pomoči, še podaljša.
Občanke in občani lahko podpišete peticijo za vzpostavitev satelitskega urgentnega centra Ormož, ki jo je mogoče na sedežih občin podpisati še do ponedeljka, 18. marca.