Ormož – Arheološko najdišče Ormož, EŠD 500
Arheološko najdišče, na mestu katerega se je razvil srednjeveški Ormož in kjer se nahaja tudi današnje mestno jedro, spada med najpomembnejše arheološke spomenike v Podravju. Ta prostor je bil vedno znova in skoraj neprekinjeno poseljen zadnjih 3000 let.
Svoj največji razcvet je mesto doživelo v času pozne bronaste in starejše železne dobe, v prvi polovici prvega tisočletja (ok. 1000-500) pred našim štetjem. Arheologi so ugotovili, da je med gosto postavljenimi hišami potekala prava ulična mreža, zaradi česar je naselbina dajala vtis pravega prazgodovinskega mesteca. Obdano je bilo z mogočnim obrambnim okopom, zgrajenim iz lesa in zemlje ter globokim jarkom, ki sta najbolje ohranjena ravno na tem mestu.
V srednjem veku, ko je Ormož postal mejna utrdba cesarstva, so prazgodovinski obrambni okop obnovili in vrh njega zgradili kamnito obzidje, ki pa so ga tako rekoč v celoti odstranili že v 18. stoletju.
Arheološko najdišče Ormož je razglašeno kot kulturni spomenik lokalnega pomena. Predstavlja arheološki spomenik v prvotni legi. Z reliefno izpostavljenimi značilnostmi, kot sta prazgodovinski obrambni okop in jarek, je pomemben prostorski označevalec v zgodovinski kulturni krajini.